• IPOA-ს წევრთა საერთო კრება
ასოციაციის ძვირფასო წევრებო 2025 წლის 12 მარტს 12:00 საათზე ჩატარდება ასოციაციის საერთო კრება. მის: თბილისი, ნათია ბაშალეიშვილის 21.
დღის წესრიგი:
1. ა(ა)იპ ქონებრივი უფლებების კოლექტიურ საფუძველზე მმართველი ორგანიზაცია –  ინტელექტუალური საკუთრების მფლობელთა ასოციაციის წესდებაში ცვლილების შეტანის შესახებ (წესდების პროექტი იხ. შემდეგ ბმულზე;
მოკლე აღწერა: ,,საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ“ საქართველოს კანონის (შემდგომში -,,კანონი“) 6613 მუხლით წესდების და მასში ცვლილებების თაობაზე გადაწყვეტილებას იღებს საერთო კრება. ასოციაციის წესდებაში შედის ტექნიკური ხასიათის ცვლილებები; განსახილველი ვერსიით დაზუსტდება: წევრობასთან დაკავშირებული, მმართველი ორგანოების საქმიანობასთან დაკავშირებული და სხვა საკითხები. განსახილველი ვერსია სრულ შესაბამისობაშია კანონმდებლობით დადგენილ მოთხოვნებთან.
2. ა(ა)იპ ქონებრივი უფლებების კოლექტიურ საფუძველზე მმართველი ორგანიზაცია –  ინტელექტუალური საკუთრების მფლობელთა ასოციაციის მიერ კონკრეტული მიზნობრიობით ფონდის შექმნის შესახებ;
მოკლე აღწერა: საერთო კრებაზე განიხილებაკანონის 6613 მუხლით ასოციაციის უფლებამოსილება საგანმანათლებლო, სოციალური და კულტურული ფონდის შექმნის შესახებ, რომლის მიზნებია საავტორო და მომიჯნავე უფლებამფლობელებისთვის შემოქმედებითი და სოციალური საჭიროებების მხარდაჭერის უზრუნველყოფა.
3. ა(ა)იპ ქონებრივი უფლებების კოლექტიურ საფუძველზე მმართველი ორგანიზაცია –  ინტელექტუალური საკუთრების მფლობელთა ასოციაციის მიერ სესხის აღების, სესხის გაცემის, თავდებობისა და უზრუნველყოფის ზღვრული ოდენობების დადგენის შესახებ;
მოკლე აღწერა: საერთო კრებაზე განიხილებაასოციაციის მიერ სესხის აღების/გაცემის, თავდებობის და უზრუნველყოფისთვის ზღვრულ ოდენობის დადგენის საკითხი. კრებისთვის შეთავაზებული ზღვრული ოდენობაა 300 000 (სამასი ათასი) ლარი.
4. ა(ა)იპ ქონებრივი უფლებების კოლექტიურ საფუძველზე მმართველი ორგანიზაცია –  ინტელექტუალური საკუთრების მფლობელთა ასოციაციის მიერ უძრავი ქონების შეძენის, გასხვისების და უფლებრივად დატვირთვის თაობაზე ღირებულების ზღვრული ოდენობების დადგენის შესახებ;
მოკლე აღწერა: საერთო კრებაზე განიხილებაასოციაციის მიერ უძრავი ქონების შეძენის, გასხვისების და უფლებრივად დატვირთვის თაობაზე ღირებულების ზღვრული ოდენობის დადგენის საკითხი. კრებისთვის შეთავაზებული ზღვრული ოდენობაა 900 000 (ცხრაასი ათასი) ლარი.
5. აუდიტორის შერჩევის და დანიშვნის შესახებ;
მოკლე აღწერა: ასოციაცია,,საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ“ საქართველოს კანონის 6613 მუხლის მე-5 პუნქტის თანახმად ნიშნავს და ათავისუფლებს აუდიტორს. ასოციაცია კანონის 6611 მუხლის პირველი პუნქტის თანახმად, ვალდებულია ყოველი საფინანსო წლის დასრულებიდან არაუგვიანეს 8 თვეში მოამზადოს გამჭვირვალობის წლიური ანგარიში. კრებისთვის წარდგენილ კანდიდატად განიხილება კომპანია ,,ნექსია“.
6. ა(ა)იპ ქონებრივი უფლებების კოლექტიურ საფუძველზე მმართველი ორგანიზაცია –  ინტელექტუალური საკუთრების მფლობელთა ასოციაციის ზოგადი წესებისა და პოლიტიკის დამტკიცების შესახებ;
მოკლე აღწერა: კანონის 6613 მუხლის თანახმად, ასოციაციის წევრთა საერთო კრება ამტკიცებს ასოციაციის საქმიანობასთან (ჰონორარის შეგროვება-განაწილება, რისკების მართვა, მიზნობრივი დაქვითვები და სხვა) დაკავშირებულ წესებსა და პოლიტიკებს (შემდგომში – ,,წესები“). საერთო კრებაზე განსახილველად წარდგენილი იქნება განახლებული ვერსიები და ახალი წესები.
7. ასოციაციის გამგეობის ორი წევრის უფლებამოსილების შეწყვეტა საკუთარი განცხადებების საფუძველზე:
მოკლე აღწერა: ასოციაციის მმართველი ორგანოს გამგეობის არსებული ორი წევრი გიორგი ნიკოლაიშვილი და შტეფან შულცი საკუთარი განცხადებების საფუძველზე უარს აცხადებენ გამგეობის წევრობაზე.
8. ასოციაციის მიერ სხვა ორგანიზაციებიდან მისაღები ფულადი სახსრების განაწილების პირობების/წესის შესახებ:
მოკლე აღწერა: ასოციაციამ სხვადასხვა კოლექტიური მართვის ორგანიზაციებიდან მისაღებიფულადი სახსრების თაობაზე, რომლებიც არ შეიცავს შესაბამის ანგარიშებს. კრებაზე განიხილება  ფულადი რესურსის ასოციაციის მიერ განაწილების პირობების/წესის საკითხი.
თქვენ შეგიძლიათ მონაწილეობა მიიღოთ კრებაში შემდეგი ალტერნატიული ფორმებით: